Éjjellátó készülékek
Éjjellátókra azért van szükség, mert az emberi szem az elektromágneses spektrum csak egy nagyon szûk sávját – a látható fénytartományt – képes érzékelni (1. ábra). Az éjjellátók feladata a látható spektrum szélesítése, illetve az alacsony intenzitással világító fénypontok láthatóvá tétele.
1. ábra
Elektromágneses sugárzás spektrum, látható fénytartomány
2. Éjjellátók története röviden
Az 1800-as évek elsõ felében alapozzák meg a tudomány azon fényismereteit, amely a késõbbi éjjellátók fejlesztését elõsegítette. Elsõként William Herchsel angol tudós írta le a szemmel nem látható sugárzás jelenségét. Kísérletében prizmával bontotta fel a napfény színeit, megmérte a különbözõ összetevõk hõmérsékletét. Azt tapasztalta, hogy a vörös szín után – a látható tartományon kívül – is felmelegíti valami a hõmérõt. Ezt a sugárzást nevezték el akkor láthatatlan sugárzásnak, késõbb pedig infravörösnek. További kísérletek bizonyították, hogy az infravörös sugarak tulajdonságai szinte megegyeznek a látható fény jellemzõivel, ugyanakkor sokkal jobban felmelegítik a környezetben található tárgyakat. Nagyobb hatásfokkal alakul át ez az elektromágneses sugárzás hõvé. Késõbb bebizonyították, hogy bármely anyag, amely melegebb az abszolút nulla hõmérsékletnél, bocsát ki magából infravörös sugarakat. A feltárt összefüggések alapján olyan mûszereket próbáltak létrehozni, amelyekben az érzékelõ az infravörös sugárzás hatására kiemelkedõ aktivitást mutat.
Az 1920-as években vált lehetõvé olyan eszköz megalkotása, amely az infravörös sugárzás segítségével tárgyakat láthatóvá tesz. Ez egy olyan berendezés, amely két lépésben oldotta meg a problémát. Elõször érzékelõ felületen az infravörös sugarak hatására elektron emisszió jön létre, majd az elektronnyalábból látható képet hoznak létre. Ezt a konvertálási feladatot az EOK (Elektronoptikai képátalakító) hajtja végre.
3. Éjjellátó generációk
Ebben a felsorolásban a hazai terminológia a meghatározó. Általánosságban jellemzõ a magyar szakirodalomban, hogy a következõkben ismertetett megnevezéseket alkalmazzák, de mindig megjegyzik, hogy külföldön milyen besorolásba tartozik az adott eszköz.
![](http://www.bkse.hu/bkse/userfile/image/el02.jpg)
3.1 Elsõ generációs éjjellátók
Az elsõ generációs eszközökben az elektronoptikai képátalakító egy hengeres ballon, amelyben légüres teret hoztak létre. A henger mellsõ felületére (a fotókatódra) fémvegyületet gõzölögtettek fel, amely az infravörös sugárzás hatására elektronokat bocsát ki magából.
A henger hátsó felületére olyan foszforvegyületet vittek fel, amely az elektronok becsapódásakor látható fényfelvillanásokat produkál a képernyõre. A folyamat hatásfokának növelése érdekében a felszabaduló elektronok áramlását irányították és erõsítették. Annak érdekében, hogy a képernyõn a terep, illetve céltárgy képe jelenjen meg, egy objektívrendszerrel alkották meg a figyelni kívánt objektum kicsinytett képét. Az EOK-ra kapcsolt nagyfeszültség és a beépített elektronfókuszáló rendszer biztosította, hogy a fotókatód meghatározott pontjáról leszakadó elektron a képernyõ adott pontjára csapódjon be. Az így létrehozott képet egy lencsékbõl álló okulár rendszerrel figyelték meg. Elvileg ezzel a mûszerrel teljes sötétségben, viszonylag jó minõségû kép állítható elõ, de a használat során kiderült, hogy az EOK érzékenysége nem elegendõ. Mert a természetes környezetünkben elõforduló 15-35±C-os testekbõl kiáramló infravörös sugárzás nem elegendõ a képalkotásához szükséges elektronáram létrehozására.
A megoldást abban látták, hogy ha nem elegendõ mértékû az infra sugárzás, akkor azt mesterséges módszerrel hozzák létre, "megvilágítják" a tárgyakat. Így jöttek létre az aktív rendszerû, infra sugárvetõt tartalmazó éjjellátók.
Ezeket elsõsorban szállemez beépítéssel, fegyverirányzékként használtak, mesterlövész célokra. Fejlesztésük során az elsõdleges cél a rejtett, az ellenség tudta nélküli elsõ lövés leadása volt. Az elõbbi mobilis eszközök mellett megjelentek a harckocsikra szerelhetõ változatok is. Ezekre a mûszerekre általánosságban jellemzõ a robosztus kivitel, nagy súly és a képalkotásnál elõforduló torzítás. A legnagyobb hátrányuk, hogy egy hasonló, akár passzív rendszerû készülékkel, vagy infra szûrõvel ellátott nappali távcsõvel (pl: EDF 7×405) rendelkezõ megfigyelõ azonnal azonosítani tudta az irányzék helyét.
Használata a II. világháború végétõl, a Koreai háború befejezéséig, az 1950-es évek végére tehetõ. Ilyen irányzékokra példa az NSzP-2 az AMD gépkarabély és a PPN-2 a KGK géppuska éjszakai irányzékai, vagy az amerikai M1 és M3 infravörös éjjellátók.
3.2 Második generációs éjjellátók
A további fejlesztések azt tûzték ki célul, hogy a sugárvetõtõl, mint árulkodó eszköztõl lehessen megszabadulni, és mind az irányzékoknál, mind a figyelõ látcsövek esetében a méretet, tömeget csökkentsék. A kísérletek során megfigyelték, hogy az EOK fotókatódja (pl. cézium, ezüst-oxid), amely eredetileg a közeli infravörös tartományban dolgozik, a látható fény tartományára is érzékeny. A fotókatód érzékelõelemének módosításával a mûködési tartományt kiterjesztették a látható fény tartományára is. Az alapötlet az volt, hogy az éjszakai körülmények között is vannak természetes (holdfény, csillagfény) és mesterséges háttérfényforrások, amelyeket hasznosítani lehet a képalkotás folyamatában.
Ezzel a fejlesztési iránnyal egyértelmûen visszatértek a látható fény tartományába, a passzív eszközökhöz, amely néhány szerkezetileg szinte megegyezõ EOK sorba kapcsolásából állt. Az éjszakai fénymennyiséget kellõ mértékben fel lehetett erõsíteni, a sugárvetõ alkalmazása szükségtelenné vált. Ezek a kifejezetten a látható fény tartományában dolgozó ún. fotóelektron-sokszorozós EOK-kal szerelt mûszerek minõségi ugrást jelentettek.
A sugárvetõ problémája megszûnt ugyan, de a látótávolság nagymértékben függött a külsõ fényviszonyoktól. Teljes sötétségben, felhõs, holdfénymentes éjszaka, vagy sûrû zárt lombozatú erdõben az alkalmazás lehetõségei drasztikusan lecsökkentek, mivel nem volt olyan fénymennyiség, amelyet erõsíteni lehetett volna. További komoly problémát jelentett a mûszerbe jutó hirtelen erõs fénysugárzás "vakítás", amely teljesen tönkre tehette a képernyõt. Ez ellen próbáltak elektronikus védelmi áramköröket beépíteni, amely az adott pillanatban lekapcsolja az EOK-ra kapcsolt nagyfeszültséget, de ez nem biztosított teljes védelmet a túlvilágítással szemben. További nehézséget jelentett, hogy ha a rendszerbe pára, vagy víz került, akkor a tápfeszültség miatt átütések, elektromos kisülések következtek be. Ennek egyértelmû jele volt a mûszer egyre erõsödõ zúgása, a kép periodikusan elsötétedett.
Ezt a generációt a vietnámi háborúban próbálták ki, kedvezõ eredmények felmutatása mellett. Az ilyen eszközök családjába tartozik a fegyverirányzékok közül az AK-63D gépkarabély NSZP-3, a PKM-géppuska PPN-3, továbbá a Dragunov távcsöves puska NSZPU éjszaki irányzékai. Amerikai példa az AN/PVS-2.
3.3 Harmadik generációs éjjellátók
A mûszercsalád, kifejlesztésének az elsõdleges célja az volt, hogy a második generációs mûszerek hátrányait a lehetõ legnagyobb mértékben kiküszöböljék. Ezt a Mikrocsatornás Sokszorozó Blokknak (Microchanel Plate, MCP) a kifejlesztése és a száloptika technológiájának fejlõdése tette lehetõvé. A fotókatód felületébõl, a környezetbõl becsapódó fotonok hatására elektronáram indul az MCP felé. Az MCP száloptikák, amelyeknek belsõ felülete elektronemittáló réteggel van bevonva a belépõ elektronok sokszorozását végzi el. Ez által létrejön a kívánt mértékû erõsítés, amely a képernyõn megjelenõ képminõségét, fényerejét befolyásolja.
A kép egyik meghatározó jellemzõje a felbontóképesség, amely a kép részletgazdagságát határozza meg. Ez a száloptikák átmérõjétõl, darabszámától függ. Az elsõ kategóriába tartozó MCP ballonja mindössze 15-40 mm átmérõjû és hossza maximálisan a 25-60 mm-es volt. Minél nagyobb darabszámú és minél kisebb átmérõjû, ugyanakkor jó elektronemittáló képességgel rendelkezõ száloptikák alkalmazása és beépítése technológiai kérdés. Ez megmagyarázza miért drágák ezek az eszközök.
Az MCP-ket a '70-s évek közepétõl készült éjjellátó eszközökben alkalmazzák, gyakorlatilag ettõl az idõponttól kezdve váltak ergonómiailag jó színvonalúvá a termékek ahhoz, hogy figyelõtávcsövek kivitelezéséhez is felhasználhatóvá váljon. Ebbe a kategóriába tartozik a jelenleg rendszerben lévõ, de már kifutó szériát képviselõ BN-1. Amerikai típusok: AN/PVS-4, AN/PVS-5, SUPERGEN, AN/PVS-7, AN/PVS-14, XD-4
![](http://www.bkse.hu/bkse/userfile/image/el04.jpg)